21 lutego 2022 roku weszły nowe zasady wykonywania kabotażu. Wprowadzona zmiana jest szczególnie ważna dla spedycji odbywającej się na terenie Niemiec, gdyż to w tym kraju firmy z Polski powszechnie obsługują krajówkę, a kontrola pojazdów w ciągu doby sięga nawet do tysiąca.
BAG, czyli niemiecka służba odpowiedzialna za kontrolę kabotażu wydała ulotkę. Znajdziemy w niej zasady, co do których należy się zastosować, a także wyjaśnienie nowego zapisu, dotyczącego nakładanego czterodniowego zakazu po wykorzystaniu w danym państwie maksymalnej ilości tras kabotażowych. W przybliżeniu, jeśli wykorzystamy dozwolony limit kabotażowy w danym państwie członkowskim, ale też po upływie trzech lub siedmiu dni w tym państwie, nie będzie można robić następnym tras kabotażowych za pomocą tego samego transportu. Trzeba będzie zachować czterodniowy okres coof of żeby kontynuować kabotaż.
Duże znaczenie będzie również miała wprowadzona informacja o przekroczeniu granicy, czyli wpisy z „krajem rozpoczęcia”, za pomocą której BAG będzie sprawdzał ile czasu dany pojazd znajduje się na terytorium Niemiec, a także czy była czterodniowa przerwa w Polsce.
BAG mówi również o zaplanowanych na 21 maja br. zmianach. Kiedy to lekka spedycja międzynarodowa realizowana pojazdami między 2,5 a 3,5 tony, będzie podlegała licencjom na przewozy. Jest to również zmiana dla kabotażu, ponieważ także będzie potrzebował licencji wspólnotowej.