Transport specjalny i jego rodzaje

 

Transport specjalny służy do przewozu specjalnych / nietypowych ładunków. Od typowego towaru ten może różnić się między innymi niestandardowymi wymiarami. Przewożone materiały często wymagają specjalnych warunków przewożenia, co jest bardzo ważne, aby nasz nietypowy ładunek dotarł do celu w nienaruszonym stanie.

Transport taki obejmuje między innymi towary chłodzone. Temperatura wewnątrz pojazdu musi być stale utrzymywana na takim poziomie, jaki jest wymagany do utrzymania towaru w nienaruszonym stanie. Wykorzystywane są do tego wagony i kontenery chłodzące, chłodnie, a w niektórych przypadkach można użyć żeli chłodzących lub suchego lodu. Wszystko po to, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.

Specjalnego traktowania wymagają materiały „niebezpieczne”, czyli łatwopalne, toksyczne, ogólnie stanowiące zagrożenie. Oprócz tego, że muszą być przewożone w odpowiedni sposób, to samochód powinien być oznakowany w charakterystyczny sposób, a osoba prowadząca pojazd musi odbyć odpowiednie przeszkolenie do jego prowadzenia.

Transport ponadgabarytowy również wymaga odpowiedniego pojazdu dostosowanego do towaru o niestandardowych wymiarach. Przewóz powinien odbywać się w bezpieczny sposób, niezagrażający innym uczestnikom ruchu.

Do transportu specjalnego zalicza się też przewóz pojazdów. Dotyczy to przewozu aut osobowych, dostawczych, skuterów czy motocykli. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego ciężarówek z odpowiednimi naczepami, lawetami i kontenerami.

Jeszcze jeden bardzo ważny transport specjalny, który wynajmuje się do przewiezienia ogromnej ilości ładunku, czyli charter. Do tego rodzaju przewozu można wydzierżawić nie tylko większy samochód czy ciężarówkę, ale też pociąg statek i samolot. Jest to bezpieczny sposób na przetransportowanie naprawdę dużego ładunku.

Należy pamiętać, ze środki ostrożności powinny być bezwzględnie zachowane nie tylko przy transporcie specjalnym, ale za każdym razem kiedy włączamy się do ruchu.