Spedycja

2 lutego br. zacznie obwiązywać Rozpoczęcie i kod kraju. Brzmi co najmniej dziwnie? Oczywiście, tym bardziej, że ze wszystkich wrzucanych do sieci wiadomości nie wiemy co czytać. Zazwyczaj zamieszczone informacje są ogólnikowe i nieczytelne dla przeciętnego człowieka.

Wyjaśniamy – od 2 lutego br. przekraczając granicę kraju, trzeba będzie się zatrzymać i wbić w tachograf tzw. Rozpoczęcie, czyli kiedy rozpoczynamy pracę, z kodem kraju do którego wjechaliśmy. Oczywiście obowiązują angielskie nazwy Państw.

Przykład:

Kierowca wyjeżdża z Polski i jedzie do Francji.

Rozpoczęcie jazdy w Polsce – Rozpoczęcie PL

Wjazd do Niemiec – Rozpoczęcie D

Wjazd do Francji – Rozpoczęcie F

Uwaga !!!

Wbijamy „Rozpoczęcie” NA lub PO przekroczeniu granicy danego Państwa, nie wolno wbijać „Rozpoczęcia” PRZED przekroczeniem granicą. Oczywiście robimy to tylko raz, nie musimy tego robić ponownie poruszając się po danym kraju i przekraczając jego regiony (jak u nas województwa).

Po przekroczeniu granicy nie mamy wyznaczonego konkretnego odcinka po przejechaniu którego musimy wpić „Rozpoczęcie”. Zatrzymujemy się na najbliższym postoju, aczkolwiek nigdzie nie jest określone, czy będzie to kilometr czy więcej. Liczy się pierwszy postój.

W przypadku innego środka transportu, np. promu, „Rozpoczęcie” wbijane jest w porcie, na którym się zatrzymujemy.

Nowe przepisy mówią o „Rozpoczęciu”, natomiast nie jest wymagane wbijanie zakończenia. Każde rozpoczęcie jest równoznaczne z zakończeniem pobytu w jednym kraju i przybyciem do następnego. Zakończenie obowiązuje tylko przy zakończeniu pracy.

„Rozpoczęcie” obowiązuje oczywiście każdego kierowcy, nawet jeśli jest ich dwóch i poruszają się jednym transportem.

„Rozpoczęcie” wbijamy ręcznie bez względu na posiadany tachograf. Póki co żaden dostępny na rynku nie ma automatycznej funkcji „Rozpoczęcia” Na lub PO przekroczeniu granicy. To samo tyczy się telematyki z GPSem. Kontrolujący będzie sprawdzał tachograf i kartę kierowcy. Posiadanie analogowego tachografu na tarczki również nie zwalania z nowego przepisu.

Jest wyjątek kiedy nie musimy wbijać  „Rozpoczęcia”, dotyczy to państw spoza Unii Europejskiej. Najprostszy przykład przekroczenie granicy białorusko-ukraińskiej albo rosyjsko-białoruskiej.

Porada dla firm zajmujących się transportem oraz firm zajmujących się rozliczaniem czasu pracy kierowców – kody zapisywane są na karcie kierowcy, a ta pomieści 112 kodów. Jeśli kierowca zrobi ich więcej zostaną one utracone, aby do tego nie dopuścić, warto jest raz na 28 dni pobierać dane z karty, można to oczywiście robić częściej.