Kary, mandaty tak samo jak samochody osobowe obejmują też kierowców  pojazdów transportowych

1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Obowiązujące stawki mandatów zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Według najnowszej regulacji między innymi sąd będzie mógł nałożyć maksymalną karę grzywny, już nie 5 a 30 tys. zł. Zwiększona została również wysokość mandatów, jaką może nałożyć policjant, dzisiaj to już 5 tys. zł.

Przestroga dla korzystających z telefonu podczas kierowania samochodem. Kierowca trzymający w ręku słuchawkę lub mikrofon zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 zł. W takiej kwocie mandat otrzymają również osoby, które na motocyklu (nie dotyczy wózka pobocznego), motorowerze lub na rowerze, po spożyciu alkoholu bądź środków odurzających, a także w stanie nietrzeźwości, będą przewoziły inne osoby.

Za niezachowanie wymaganej odległości za poprzedzającym autem (nie dotyczy to obszaru zabudowanego w tunelu o długości, która nie przekroczy 500 m) można będzie dostać mandat od 300 do 500 zł.

Za niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, komu został udostępniony pojazd do używania i kierowania we wskazanym czasie w postępowaniu w sprawach o przestępstwo, będzie groził mandat w wysokości nie mniejszej niż 4 tys. zł.

Za zaparkowanie pojazdu w miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 800 zł.

Za niezachowanie należytej ostrożności w strefie ruchu lub w stresie zamieszkania na drodze publicznej oraz spowodowanie w ruchu drogowym zagrożenia bezpieczeństwa przez osobę, która będzie znajdowała się w stanie spożycia alkoholu lub środka działającego podobnie, mandat wyniesie 2,5 tys. zł. Tyle samo wyniesie mandat za kierowanie pojazdem innym niż mechanicznym, w stanie wskazującym na nietrzeźwość kierowcy bądź będącego pod wpływem innego środka, który ma podobne działanie co alkohol.

Jeśli jadąc autostradą lub drogą ekspresową w przeciwnym kierunku niż wskazują znaki drogowe lub wynikającym z ustawy, zapłacimy mandat w wysokości 2 tys. zł.

Mandaty  za przekroczenie prędkości zapłacimy:

  • Przy przekroczeniu prędkości do 30 km/h wyniesie do 400 zł;
  • Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h co najmniej 800 zł;
  • Przy przekroczeniu prędkości o 41-50 km/h – 1000 zł;
  • Przy przekroczeniu prędkości o 51-60 km/h – 1500 zł;
  • Przy przekroczeniu prędkości o 61-70 km/h – 2000 zł;
  • Przy przekroczeniu prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł;

W przypadku recydywy powyższe kwoty wzrosną dwukrotnie i tak np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierujący pojazdem zapłaci 5000 zł.

Za naruszenie zakazu korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, która została utworzona przez inne pojazdy w dużym natężeniu ruchu dla bezproblemowego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, grozi mandat od 500 do 2 500,00 zł.

Przy naruszeniu przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza, zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator bądź inne urządzenia sygnalizujące przy czerwonym sygnale, grozić będzie 2 tys. zł mandatu.

Nie ustępując pierwszeństwa pieszemu, który właśnie wchodzi na przejście lub już się na nim znajduje, zapłacimy mandat w wysokości 1 500 zł.

Skręcając w drogę poprzeczna i nie ustępując pierwszeństwa pieszemu, który przechodzi na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą właśnie wjeżdżamy, zapłacimy również 1 500,00 zł mandatu. W tej samej wysokości zapłacimy mandat jeśli na przejściu dla pieszych, na którym nie ma kierowanego ruchu lub bezpośrednio przed przejściem wyprzedzimy inny pojazd. W momencie kiedy ominiemy pojazd jadący w tym samym kierunku, który zatrzyma się w celu ustąpienia pieszemu pierwszeństwa, równie zapłacimy mandat w wysokości 1 500,00 zł. W przypadku recydywy kwoty mandatów wzrosną do 3 tys. zł.