Licencja dla pośredników w transporcie

 

Pośrednictwo przy przewozie osób i rzeczy wymaga odpowiedniej licencji – licencji spedycyjnej. Bez spełnienia tego wymogu, działalność nie może być realizowana.

Czym jest pośrednictwo przy przewozie osób?

Działalność ta polega między innymi na:

  • powierzaniu zleceń przewozu osób autem osobowym, samochodem, który konstrukcyjnie jest przystosowany do transportu powyżej siedmiu ale nie więcej niż dziewięciu osób razem z kierowcą, albo taksówką;
  • pobieraniu należności za spedycję osób, podpisywaniu umów przewozu w imieniu firmy lub klienta, który wykonuje transport osób;
  • umożliwieniu uregulowania należności za przewóz osób.

Odbywa się to za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stron internetowych, aplikacji mobilnych, systemów teleinformatycznych czy programów komputerowych.

 

Spedytor i pośrednik – jedna funkcja?

Pośrednictwo przy przewozi rzeczy również wymaga licencji spedycyjnej. Przy staraniu się o ww. dokument nie trzeba posiadać własnych aut ciężarowych, ponieważ podmiot ten zajmuje się głównie procedurą transportu. Pośredniczy pomiędzy kontrahentami – komunikuje ich ze sobą, przygotowuje potrzebne dokumenty czy też służy odpowiednią poradą.

Pośrednictwo nie jest w żaden sposób uregulowane w Kodeksie cywilnym, aczkolwiek wykonywane zadania są bardzo podobne do zadań jakie wykonuje spedytor. Nie mniej jednak zdania w temacie podobieństw i różnic pomiędzy pośrednikiem a spedytorem wciąż są bardzo równe.

Licencja spedycyjna to jeden dokument, który nie ma podziału na krajowy i międzynarodowy.

Obowiązek posiadania licencji wynika z art. 5b ust. 2 pkt 1 utd. Ustawa z 6 marca 2008 roku – Prawo przedsiębiorców.